PÜSINÄITUSED
- Muuseumi esimesel korrusel oleksime justkui 130 aastat ajas tagasi läinud: neli tuba on sisustatud vanade esemetega, mille on muuseumile annetanud ümbruskonna elanikud. Justkui oleks aeg seisma jäänud ja siin elanud perekond aeda toimetama läinud. Saad aimu kui lühikesed olid voodid siin külades veel 19. sajandil, millised ilmakaares peab ikoon olema, kes võisid ahju otsas magada ning milline on vene ahi.
- Esimesel korrusel saab veel ülevaate kohalikest aktiivsetest vanausulistest, vanausuliste kogukondadest Eestis.
- Teisel korrus jaguneb vana ja uue vahel. Vana esindavad põnevad tööriistad ja majapidamisesemed, mille osttarvet saad nuputada. Vanusuliste lugu on kokku võetud joonisfilmi (nii eesti, inglise kui vene keeles). Virtuaalreaalsus viib külalised Kolkja palvelasse ülestõusmispühade jumalateenistusele ning Varnja palvela rikkaliku ikonostaasiga saab tutvuda virtuaalset infotablood kasutades.
- Muuseumi kööginurk saab ka varsti sisustatud ja siin saab ette tellida erinevaid toidu-õpitubasid.
AJUTISED NÄITUSED
Kolkja-Kasepää käpikud. Avatud jaanuar – märts 2024
Kolkja vanausuliste muuseumis on 2024. aasta märtsi keskpaigani avatud väike näitus siinsete külade kinnastest. Kohalikele saadetud üleskutse peale toodi näitusele 41 paari, kõik siinsamas Kolkjas ja Kasepääl koodud. On selliseid, mis on üksteisele sarnased, aga on ka täiesti unikaalse mustriga käpikuid.
Vanimad kindad on aastast 1964, uued alles hiljuti viie varda alt tulnud. Mõned hästi hoitud, mõnega on kohe näha, et kõvasti talvel tööd tehtud.